Ali je ultrazvočna preiskava boleča?
Transvaginalna ultrazvočna preiskava ne sme povzročati bolečin in jo ženske praviloma veliko lažje prenašajo kot npr. odvzem brisa materničnega vratu. Pri ženskah, ki še niso bile spolno aktivne transvaginalne ultrazvočne preiskave praviloma ne uporabljamo in kot prvo izbiro uporabimo transabdominalni ultrazvok. Pri ženskah z vaginalno atrofijo, ki se lahko razvije po menopavzi, je preiskava prav tako lahko neprijetna. V tem primeru lahko uporabimo lubrikant z lokalnim anestetikom. Prav tako lahko preiskavo lažje izvedemo, če teden ali dva prej predpišemo terapijo z lokalnimi estrogeni v obliki kreme ali vaginalnih tablet.
Kako dolgo traja preiskava?
Preiskava praviloma traja pet do deset minut. Pri kompleksnejših stanjih, kot so razširjena oblika endometrioze ali številni miomi lahko preiskava traja dodatnih pet do deset minut.
Ali moram imeti poln sečni mehur?
Poln mehur ni potreben za izvajanje transvaginalne ultrazvočne preiskave. Preiskava je bolj natančna in lažje jo boste prenašali s praznim sečnim mehurjem. V primeru transabdominalnega ultrazvoka, pa je pred samo preiskavo bolje napolniti sečni mehur.
Ali lahko opravim transvaginalno ultrazvočno preiskavo, če krvavim?
Menstrualna krvavitev ne vpliva na kakovost ultrazvočne preiskave in pregled je možno varno opraviti pri ženskah, ki imajo menstruacijo ali vmesne krvavitve.
Ali obstaja tveganje za vnos vnetja med preiskavo?
Ob izvajanju ultrazvočnih pregledov se moramo držati visokih standardov kakovosti za zagotavljanje ustrezne zaščite pred prenosom morebitnih okužb. Pred in po sami ultrazvočni preiskavi moramo natančno očistiti ultrazvočno sondo z antiseptičnim sredstvom. Ob pregledu prav tako uporabljamo zaščito za sondo za enkratno uporabo.
Kaj pa, če sem alergična na lateks?
Alergije na lateks so redke, vendar včasih se lahko pojavijo takšne reakcije. V primeru, da obstaja možnost alergije na lateks, nam to omenite pred pregledom. V tem primeru lahko uporabimo zaščito za sondo in rokavice, ki ne vsebujejo lateksa.
Ali lahko endometriozo vidimo na ultrazvoku?
Vse do nekaj let nazaj, endometrioze ni bilo mogoče videti s pomočjo ultrazvoka. Z napredkom v kakovosti transvaginalne ultrazvočne preiskave in boljšem razumevanju bolezni, lahko danes diagnosticiramo endometriozo s pomočjo ultrazvoka pri večini žensk. Ultrazvok pa ni samo učinkovit pri zaznavanju endometrioze, ampak tudi pri oceni njene razširjenosti. To nam je v pomoč pri oceni ali je bolj primeren konzervativen ali kirurški pristop k zdravljenju. Natančna diagnostika endometrioze na črevesju, sečnem mehurju in sečevodih je še posebej pomembna pri ženskah, ki se odločajo za kirurško zdravljenje. Informacije, ki jih pridobimo s pomočjo ultrazvočne preiskave o endometriozi na teh težavnih mestih, so v pomoč pri načrtovanju operacije, nam povejo ali bo potrebna prisotnost abdominalnega kirurga ali urologa in lahko zmanjšajo tveganje za zaplete.
Ali lahko vidimo jajcevode na ultrazvoku?
Normalni jajcevodi imajo zelo tanke stene in jih običajno ni mogoče videti ob rutinski ultrazvočni preiskavi. V primeru, da so jajcevodi poškodovani, se v njih pogosto prične nabirati tekočina, kar olajša njihovo vidnost na ultrazvoku. Prehodnost jajcevodov lahko preverimo s pomočjo metode HyCoSy, ki je opisana v seznamu postopkov, ki jih lahko izvajamo pri ženskah, ki jih skrbi njihova plodnost.
Ali lahko s pomočjo ultrazvoka zaznamo rak jajčnikov?
Rak jajčnikov lahko natančno zaznamo s pomočjo ultrazvoka. Najboljši in najnatančnejši način za zaznavo raka jajčnikov je sistematičen in natančen pregled tumorja in okoljnih struktur v mali medenici in trebuhu. Prednost takšnega pristopa je, da nam praktično takoj poda informacije o naravi tumorja v veliki večini primerov. Tako se lahko izognemo dodatnim krvnim preiskavam in določitvam tumorskih markerjev, kot je CA-125.
Ali je ultrazvočna preiskava v zgodnji nosečnosti varna?
Dokazov o škodljivosti ultrazvoka v nosečnosti ni. Kljub temu je pomembno zagotoviti, da je energija ultrazvočnega valovanja nizka. Potrebno se je izogniti uporabi Dopplerske preiskave v zgodnji nosečnosti za poslušanje srčnega utripa ploda, saj je energija ultrazvočnega valovanja v tem primeru bistveno višja kot ob rutinski ultrazvočni preiskavi. Oprema, ki jo uporabljamo je popolnoma skladna s standardi, ki jih priporočajo mednarodna združenja. Prav tako je potrebno ves čas med preiskavo spremljati indekse ultravočnega valovanja (MI »mechanical index« in TI »thermal index«).