Pri ginekološkem pregledu pogosto odkrijemo ciste na jajčnikih. V reproduktivnem obdobju ženske na enem izmed jajčnikov vsak mesec zraste majhna »cista« (folikel), ki doseže velikost približno 20 mm. Približno na sredini menstruacijskega cikla folikel poči in sprosti zrelo jajčno celico (ovulacija). Včasih pa se zgodi, da folikel ne poči, ampak zraste in povzroča bolečine ali celo zatrdlino. Te, tako imenovane »funkcionalne ciste«, so najpogostejše ciste, ki jih najdemo na jajčnikih. Ob funkcionalnih cistah pa se lahko v jajčnikih pred in po menopavzi pojavijo tudi druge benigne ciste. Večje benigne ciste, ki povzročajo bolečine, včasih zahtevajo kirurško zdravljenje. Mnoge majhne benigne ciste pa pogosto odkrijemo naključno, ko opravimo CT ali MR slikanje zaradi drugih, neginekoloških vzrokov. V takšnih primerih lahko ciste povzročajo skrb, saj se pogosto pojavi vprašanje ali lahko gre za rak jajčnika. V tem primeru lahko s pomočjo ultrazvočne preiskave v veliki večini primerov ugotovimo naravo ciste jajčnika.

Natančna diagnoza sprememb na jajčniku je ključnega pomena za nadaljnjo obravnavo. Benigne ciste, ki ne povzročajo težav, lahko samo spremljamo. Tiste, ki povzročajo bolečine, lahko zdravimo kirurško, najpogosteje z uporabo minimalno invazivne laparoskopske kirurgije. Rak jajčnika pa je bolezen, ki zahteva multidisciplinarno obravnavo in zelo pogosto pomeni večjo, odprto operacijo.

Uporaba ultrazvočne preiskave za razlikovanje med različnimi vrstami cist, med benignimi in malignimi spremembami, je v veliki meri odvisna od sposobnosti in izkušenosti specialista ginekologa, ki izvaja preiskavo. Na podlagi znanj, pridobljenih v vrhunskih svetovnih centrih in na podlagi izkušenj, lahko v našem centru v veliki večini primerov postavimo pravilno diagnozo z natančnim sistematskim pregledom izgleda jajčnikov. Na ta način za diagnozo ne potrebujemo dodatnih krvnih preiskav ali določitve tumorskih markerjev, ki lahko še podaljšajo čas do postavitve diagnoze.

Nekatere ženske, pri katerih se rak jajčnikov ali dojk pojavlja v družini, imajo povišano tveganje za pojav raka jajčnikov. Priporočljivo je, da se te ženske odločijo za redne ginekološke ultrazvočne preiskave, na podlagi katerih lahko zagotovimo odsotnost tumorskih sprememb jajčnikov. Ženskam po prebolelem ginekološkem raku nudimo spremljanje po končanem zdravljenju.